תוכנית חשמל לבית – מה חשוב לדעת?

תוכנית חשמל לבית – מה חשוב לדעת?
תוכן עניינים

מערכת חשמל לבית מגורים היא חלק מרכזי וחיוני מאוד בתשתיות שיעמדו לרשות דיירי המבנה. למעשה, היקף השימוש הפרטי בחשמל הוא כיום ברמה כזו שניתן לתאר זאת כתשתית החשובה ביותר. מספיק שניקח לדוגמה את התאורה, ונראה כי היא נמצאת בשימוש רצוף ורב אפילו יותר מאשר תשתיות מים, גז או תקשורת. מכאן מובנת חשיבותה הגדולה בתהליך הכנת תוכנית חשמל לבית או למבנה. מה עוד רצוי לדעת על כך? זוהי סקירת עיקר הדברים, מנקודת מבט הפונים לקבל שירותי תכנון כאלו.

 

תוכנית חשמל לבית: הגדרות בסיסיות

ראשית, כדאי להבהיר כמה נקודות מפתח ומושגים:

 • תוכנית חשמל לבית פרטי עוסקת בתכנון תשתיות, כולל התייחסות למנ”מ (מתח נמוך מאוד), תאורה וגם לתשתיות התקשורת.
 • חשובה לקבלת אישורים, לבנייה עצמה ועוד: תכנית חשמל לבית, כמו גם שרטוט לוחות חשמל הם תהליכים דרושים מסיבות רבות. ראשית, יש לקבל אישור מהרשויות לתכנון המבנה, וזה כולל אישור לתוכניות. לאחר מכן, במהלך הבנייה עצמה, יש לעבוד בהתאם לתוכנית ולממש אותה. גם בהמשך, תוכנית חשמל לבית פרטי עשויה להיות שימושית במקרה שמעוניינים לבצע שיפוצים, שינויים, לברר היכן עוברות תשתיות החשמל הנוכחיות וכדומה.
 • התוכנית תתייחס לאלמנטים שהתרגלנו לראות בכל מבנה פרטי כדוגמת פיזור שקעי חשמל ברחבי הבית, במיקומים נוחים ומקובלים ועוד. יחד עם זאת, תוכנית חשמל לבית גם תתייחס לדרישות מיוחדות בהקשר תשתיות, במידה ויש כאלו. לדוגמה, הכנה להתקנת מצלמות אבטחה, מערכות שמע או התקנת נקודות טעינה למוצרי החשמל השונים במיקומים מבוקשים.
 • תוכנית חשמל לבית פרטי חייבת להיות באחריות מקצוען מוסמך ומנוסה. מדובר על מהנדס מוסמך הרשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים.
 • היבטי תקנות ובטיחות: המהנדס יתכנן את הדברים באופן כזה בו התוכנית תהיה תואמת לתקנות המקומיות בתחום. הדבר יתבטא בין השאר בכך שתקבלו תכנון בטוח לשימוש.

 

תוכנית חשמל היא נקודת ייחוס חיונית

חשוב להדגיש כי תוכנית חשמל לבית ולמבנה מהווה נקודת ייחוס שימושית מאוד מהיבטים רבים. כך למשל, היא חשובה עבור הפקת אומדנים, מפרטים כתב כמויות. גורמים אלו מושפעים מאוד מרמות הפירוט והדיוק של התוכנית ויכולים להוות מענה בנוגע למספר המפסקים הנדרשים במבנה.

כהשלמה לתוכנית, אלה עוד כמה שירותים לגבי בתים פרטיים:

שירותבמה מדובר?
ייעוץעוד לפני הכנת תוכנית חשמל לבית וגם בהמשך, הצגת חלופות, הבהרת השלכות של בחירות והחלטות תכנון ועוד
סיוע בקבלת היתריםהכנת תוכנית חשמל לבית היא רק חלק קטן מתהליך בנייה. היבט חיוני נוסף, הוא קבלת היתרים מרשויות, חברת חשמל, חברות התקשורת ועוד
סיוע לגבי יוזמות מיוחדותכגון תכנון השימוש במערכת פאנלים סולאריים ואופן חיבורה לתשתיות החשמל בבית

תכנון לוחות חשמל לבית פרטי

תוכנית חשמל לבית תכלול גם תכנון מפורט של הלוחות באופן שתואם לתקנים בתחום, שהם מחמירים ומפורטים למדי. לוחות אלו חייבים לעמוד בעומסים מבוקשים מוגדרים וגם לטפל היטב, במקרים של חריגה מהעומסים המוגדרים. אם יש מספר קומות במבנה, יידרשו מספר לוחות בהתאם ואפילו חדר שנאים. כמובן, כל נושא הלוחות הוא בעל חשיבות קריטית מבחינה בטיחותית ומתוקף היותן מעין צומת מרכזית, לתפקוד מערכות החשמל במבנה כולו.

 

שרטוט תוכנית חשמל לבית – ברמה הטכנית יותר

שרטוט תוכנית חשמל לבית מתבצע כיום באמצעות המחשב, וניתן כמובן להפיק הודות לכך גם הדפסות איכותיות מאוד של התכנון. השרטוט חייב לכלול מקרא במטרה להקל על ההתמצאות בתוכנית, והוא יהיה בנוי עפ"י מוסכמות הענף. כמו כן, הפורמט הממוחשב של כלי התכנון מספק יתרונות רבים: הוא מאפשר לעבוד מהר יותר, לבצע שינויים בקלות יחסית ואף להמחיש דברים בצורה מיטבית. השרטוט כבר לא חייב להיות מוגבל לדו מימד, וניתן לראות את הדברים גם בתלת מימד, כולל מנקודות מבט שונות.

לחצו כאן לפתיחת תוכנית חשמל לדוגמא.

טיפים להכנת תוכנית חשמל לבית 

יש לא מעט נקודות לקחת בחשבון בהכנת תכנית כזו. למשל, הטיפים השימושיים הבאים: 

 • לא רק מה שמקובל- בחדר ממוצע, יש מיקומים אופיניים עבור שקעי החשמל, התאורה וכדומה. המיקומים מתבססים על best practices שנובעים מהניסיון בשטח, על תקנים שונים ועל ההיגיון הישר. למשל, לרוב לא מתאים למקם מפסק תאורה מעל לגובה אדם ממוצע ולא מתאים לשים שקע חשמל במקלחת. אך עשויים להיות מקרים יוצאי דופן מבחינה זו ולכן כדאי לחשוב באופן פתוח. גם על מה שאתם לא רוצים ולכן לא חייבים וגם על מה שתרצו לבצע באופן מעט שונה. היכן שמתכוונים למקם מיטת קומתיים, מפסק תאורה גבוה מהרגיל עשוי להיות שימושי מאוד. במקלחת ניתן להתקין שקע בעל כיסוי מגן, במיקום אשר רחוק מספיק ממקורות המים. 
 • יותר או פחות?- האלמנטים השונים שבמסגרת תוכנית חשמל לבית פרטי, מתבטאים ברכישת מוצרים מתאימים והתקנתם. לכן, הם גם מתבטאים בשורה התחתונה של המחיר. למשל נקודות חשמל. מחד, כדאי לקחת זאת בחשבון ולצמצם אלמנטים כאלה. מאידך, כדאי לזכור שזו הוצאה חד פעמית, אשר תספק לכם תועלות שונות לאורך זמן. 
 • לחשוב כפול- עבור שרטוט תוכנית חשמל לבית, כדאי לזכור שיש גם אפשרות להתקנת מתגי תאורה כפולים. הכוונה למצב שבו שולטים על תאורה מסוימת, משני מקומות שונים בחדר. 
 • לחשוב עד הסוף- נניח שתכננתם למקם מחשב באזור מסוים, בכדי לעבוד קצת מהבית. כדאי לחשוב יותר לעומק מה ייכלל בעמדת המחשב וקצת לעתיד, מה עוד עשוי להיכלל בהמשך. מדפסת? אל פסק? צג שני? כיצד הם ישפיעו, על מספר ומיקום השקעים שיידרשו? 
 • להפעיל הכל ביחד- לרוב, מכשירי חשמל מופעלים באופן נקודתי ותאורה מופעלת או מכובה רק בחדרים שבהם נמצאים. אך לעתים, מעוניינים להפעיל או לכבות אוסף מכשירים ביחד. הדבר מתבטא במיוחד, אם יש במבנה כמה תריסים חשמליים. ביציאה מהבית תוכלו לסגור את כולם בבת אחת בעזרת מפסק מתאים ובכניסה לפתוח את כולם. 
 • חיבור תלת פאזי- מבין האפשרויות השונות בזמן תכנון תוכנית חשמל לבית, כדאי לשים לב במיוחד לנושא החיבור התלת פאזי. בעבר הדבר נדרש במיוחד אצל עסקים, אך כיום הוא דרוש ומקובל גם בבתים פרטיים. מדובר על יכולת מערכת החשמל במבנה, לעמוד בעומסים גדולים יותר בבת אחת. 
 • מידני לחשמלי- גם אם מתעלמים מנושא "בית חכם", ניתן להמיר מערכות ידניות מסוימות בבית פרטי להפעלה חשמלית. הכוונה למשל לתריסים או וילונות. כדאי לזכור את האפשרות הזו וגם, שהיא מחייבת הכנת תשתית מתאימה.  
 • סדר מפסקים- בהכנת תוכנית חשמל לבית, כאשר יש כמה מפסקים האחד ליד השני, חשוב שהם יהיו בסדר הגיוני. כלומר, אם זה למשל סלון ארוך ובו שלושה גופי תאורה ברצף, שיהיו שלושה מפסקי תאורה ברצף שתואם לכך.

שיקולים חשובים

בנוגע לתכנון בית פרטי וכן הכנת תוכנית חשמל לבית, נכנסים שיקולים רבים, ביניהם גם בהיבט החשמל. יועץ חשמל ישים לב לנקודות הבאות:

 • אופי השימוש: מכתיב שיקולים ראשוניים שונים לגבי החשמל. בחדר רחצה למשל, יילקחו בחשבון שקעים מוגנים ממים. מקומות שמיועדים לטלוויזיה או מחשב יעלו גם הם שיקולים מעשיים שונים בתכנון. צריכת המכשירים השונים, בפני עצמם וביחד, משמעותית גם היא (למשל, האם דרוש חיבור תלת פאזי?).
 • מבט לעתיד: בהכנת התוכנית חשוב להבין גם מה עשוי להידרש בעתיד מבחינת חשמל במבנה, ולתכנן בהתאם. הדבר יחסוך בהמשך צורך באילתורים ובשיפוצים שונים.
 • שילוב עם עבודת מומחים נוספים: תוכנית חשמל לבית היא חלק ממכלול תוכניות להקמת מבנה. לכן, המתכנן ייקח בחשבון היבטים שונים של פעילות המומחים האחרים בפרויקט, בנקודות בהן הדבר מתקשר לחשמל. תכנון החשמל עצמו עשוי להיות בחלקו עבודה של אדריכל או מעצב פנים בכל הנוגע למיקום נקודות חשמל או תאורה. בנוגע למה שיאפשר לממש זאת (כמו ניתוב כבלים בקירות), זוהי אחריות מהנדס מתוך משרד תכנון חשמל שמכין את התכנון המלא.
 • מהאדריכלות והעיצוב לתכנון החשמל המפורט: בהמשך לכך, מנקודת מבט של מזמיני העבודה, יש לשים לב כי סידור החפצים בחדרים מכתיב לא מעט את הדרישות מהחשמל. זוהי נקודת מוצא המשליכה על התכנון האדריכלי, עיצוב הפנים וכן תכנון תוכנית חשמל לבית ומערכת החשמל המפורטת. כך למשל, מיקום הריהוט משפיע על מיקום שקעי החשמל ותשתיות הטלוויזיה. תכנון אדריכלי של המטבח משפיע על צרכי התאורה עבורו וגם על מיקום אביזרי החשמל, ושניהם יקבלו ביטוי בתכנון.
 • במסגרת תוכנית חשמל לבית כדאי לשאול האם ניתן לשלב פתרונות ושיקולים מיוחדים, וזה יכול להיות רלוונטי לגבי מגוון רחב של דרישות מיוחדות. ייתכן כי אינכם מודעים כלל לאפשרויות אלו, ולכן כדאי לשאול ולציין כל היבט מיוחד לגבי אופן השימוש שלכם בחשמל. כך למשל, עבור שומרי שבת, ניתן לתכנן שימוש יעיל בשעון שבת.

מקרא תוכנית חשמל במבט מקרוב

ניתן לשרטט תוכנית בצורה שונה מקודמה. לכן, מקרא תוכנית חשמל לבית עשוי להראות שונה בין תכנית לתכנית והוא חלק חיוני וחשוב בתכניות אלה. התקנים כמו גופי תאורה ומערכות תקשורת מסוגים שונים, מוצגים בתכנית באמצעות סמלים מיוחדים. למשל, שקע תלת פאזי או גוף תאורה מוגן מים, יוצגו באמצעות סמלים מיוחדים, עבור סוג זה של אלמנטים. ניתן להציג במקרא ובתכנית גם התקנים מיוחדים נוספים, כגון מזגנים. אין סטנדרטים מחייבים לנושא זה. אך יש מוסכמות שונות והעיקר הוא לספק בהירות ולמנוע אי הבנות. אלה שתי דוגמאות ממחישות, למוסכמות שהזכרנו ול-best practices בתהליך תכנון חשמל:

 • גובה נקודות החשמל – במסגרת שרטוט תוכנית חשמל לבית יש גובה מקובל לנקודות החשמל. אך במידת הצורך, ניתן לציין לגבי נקודה מסוימת גובה שונה מהרגיל, ספציפית עבורה.
 • מיקום מתגי התאורה – מתג תאורה שהוא הקרוב ביותר לכניסה לחדר, היכן כדאי למקם? ליד דלת הכניסה כמובן. היכן בדיוק? בקיר שבצד ידית פתיחת הדלת. כלומר, פותחים את הדלת באופן סטנדרטי ימינה, עם כיוון השעון והמתג יהיה בקיר שלשמאלנו, נגיש בקלות.

 

עוד על הקשר בין התוכנית לתכנון האדריכלי

תוכנית חשמל לבית פרטי איננה דבר שרירותי או אחיד. זהו שילוב של אספקת תשתיות חשמל נחוצות, עם שיקולים אדריכליים של מיקום, נוחות ואסתטיקה. לכן, תוכנית חשמל אדריכלית חייבות לקחת בחשבון את אופי השימוש המיועד במבנה וכמובן, גם העדפות מיוחדות ובקשות, ככל שיש בנידון. משתמשי המבנה יוכלו אמנם להביא שקע חשמלי לכל נקודה בחלל, באמצעות כבלים מאריכים. כך גם לגבי תאורה. אך המטרה היא להיות ערוכים כבר מראש, ככל הניתן, לאפשר שימוש בחשמל ובתאורה במבנה בצורה מסודרת, יעילה ואלגנטית. אדריכלים יכולים להוסיף לתכניות אלה את נקודת המבט שלהם והערך המוסף המיוחד, שהתכנון שלהם מספק. למשל, תכנון למקם מכשיר חשמלי ספציפי במקום מסוים, כאשר שקע החשמל הקרוב ימוקם מאחוריו. זאת, בכדי שהשקע יהיה זמין בצורה הנוחה ביותר עבור המכשיר, אך במקביל, בכדי שהמכשיר יסתיר את השקע. דוגמה נוספת, עשויה להיות הכנת עמדת טעינה לשואב אבק רובוטי, במיקום המתאים ביותר עבור הדיירים. לסיכום, נקודת המבט האדריכלית, מביאה לתמונה שיקולים של שימושיות וגם אתסטיקה. במסגרת תכנית חשמל, הדבר מתבטא לצד ההיבט הטכני של המערכת.

 

נוחות השימוש, כשיקול בהכנת תוכנית 

חוויית משתמש וממשקי משתמש, הם דברים חשובים מאוד בעולם המודרני המורכב. אולי מעט מוזר לחשוב על חוויית משתמש בהקשר תכנית חשמל לבית או שרטוט, אך זהו למעשה היבט משמעותי לגבי השימוש בהן. תוכנית חשמל לבית שהיא קלה ומהירה להתמצאות ולהבנה, מקלה על כל תהליך עבודה שמבוצע בעזרתה. היא גם תצמצם את הסיכוי לטעויות. לשם ההמחשה המהירה, קחו בחשבון למשל את הנקודות הבאות:

 • שימוש בצבעים – באמצעות צבעים, קל להפריד בין סוגי אלמנטים שונים של תוכנית חשמל לבית.
 • הפרדת היבטים שונים – ניתן להפריד תכניות חשמל מורכבות, לתכניות משנה. למשל, ליצור תכנית נפרדת עבור השקעים, תכנית נפרדת עבור התאורה ותכנית נוספת לכל השאר. אפשר לפצל לוחות חשמל לתכנון לוחות משניים ואפשר לפצל מעגלים שונים של אספקת החשמל, כך שיהיו נפרדים ועצמאיים. כל זאת מתבטא בשרטוטים. כאשר הדברים מבוצעים במחשב, ניתן גם לאחד תכניות אלה במידת הצורך, במהירות ובקלות, לשם הצגה משולבת.

 

שאלות ותשובות בנושא תוכנית חשמל לבית

תוכנית חשמל לדירה לוקחת בחשבון, שלוחות חשמל הם למעשה חלק ממכלול גדול יותר - ארונות החשמל. זאת, לצד רכיבים נוספים כגון מונה החשמל של הבית. ארונות אלה ממוקמים פעמים רבות מחוץ לדירה. נוהג מומלץ, הוא להכניס את לוחות החשמל לתוך הדירה, בכדי להגן עליהם מגישה של זרים. כולל פורצים כמובן. גם ההנחיות בתקנים החדשים לבניית בתים, נותנות לכך ביטוי. המיקום הפנימי מספק גישה קלה ומהירה ללוח החשמל, במקרים שבהם הדיירים מעוניינים להוריד מפסק בלוח או שמפסק "קופץ" ומעוניינים להרים אותו חזרה. הדבר גם מצמצם סיכונים של "גניבת חשמל" או של חבלה. את מונה החשמל ניתן להשאיר בחוץ, בכדי להקל על חברת החשמל לקרוא אותו.
דוגמה בולטת לכך, מספק מצב של שיפוץ נרחב לבית ישן. השיפוץ עשוי לכלול שינויים ואף תוספות במבנה, שיידרשו עדכון תוכנית חשמל לבית פרטי. בין השאר, ייתכן שהדיירים מתכוונים להוסיף לאחר השיפוץ מכשירי חשמל שבהם הם ישתמשו. כולל צרכני חשמל כבדים (יחסית לשימוש פרטי). למשל מייבש כביסה, במקום חבלי הכביסה המחלידים שבחצר. במקרים כאלה ובכלל, עשוי להידרש מעבר מאספקת חשמל חד פאזית לתלת פאזית. שינויים כאלה ואחרים בחשמל של המבנה, חייבים לקבל ביטוי גם בעדכון תוכנית חשמל לבית. השורה התחתונה היא, שמצבה העדכני של תשתית החשמל, חייב להיות מתועד באופן רשמי ומסודר.
כתב כמויות הוא מסמך שמפרט את מה שיידרש בבנייה מבחינת החשמל ואת עלויותיו. זאת, לאחר השלב של שרטוט תוכנית חשמל לבית ובהתאם לתכנית. כתב הכמויות מסייע להעריך במדויק את ההוצאות הכספיות שיידרשו בבנייה, מהיבט עבודות החשמל. הוא כולל רכיבים (כנקודות חשמל) וגם שירותים (כבודק חשמל). אם מתלבטים בין אפשרויות תכנון שונות, ניתן להפיק תוכנית חשמל לבית לכל אחת מהן. כך תוכלו להשוות את כתבי הכמויות שמבוססים על כל תכנית ולשקול יותר במדויק, את ההשלכות הכספיות של החלופות. כמו כן, כתב כמויות מבוסס תוכנית חשמל לבית, מקדם את התיאום בין המתכננים לבין המבצעים. בכך, הוא חוסך אי הבנות ואי נעימויות בהמשך, בשלב הבנייה עצמה.
תכנית ברורה ונוחה לעבודה, תסייע לפעילויות אחרות שדורשות הבנה של החשמל במבנה. למשל כאשר מתכננים שיפוץ. זאת, במיוחד היכן שיש מורכבות גדולה, כפי שרואים לעתים בבתים פרטיים גדולים. בין השאר, תוכנית חשמל לדירה חיונית ומסייעת מאוד בתכנון והתקנת מערכת "בית חכם". לדוגמה: אחד ההיבטים השימושיים של תכנית כזו, הוא הצגת היחס שבין מפסקי תאורה ספציפיים, לבין נקודות התאורה שעליהן הם שולטים. הדבר שימושי בהקשר שליטה מרכזית על החשמל במבנה, שזה מה שמערכות "בית חכם" עושות בפועל. היבט מרכזי בפעולתן, הוא ניהול כזה של התאורה. לשם כך, עשויים להוסיף מקלטי תאורה, היכן שישנם מפסקי שליטה על האור במבנה. אך הכל מתחיל מהידיעה הברורה, מה כבר נמצא במבנה והיכן.
אפשר לתכנן לבד תכנית חשמל, אם מעוניינים למשל בשיפוץ הבית ואתם חושבים שאתם יודעים בדיוק מה אתם רוצים. תוכלו למצוא תוכנית חשמל לדוגמא ולהתרשם כיצד זה נראה. לאחר מכן למצוא כלי עזר לשרטוט תכניות חשמל לבד. עם זאת, לשם ביצוע עבודות חשמל צריך תכנית של מקצוענים מוסמכים וכמו כן, ישנה חשיבות גדולה לניסיונם. במקרים רבים ובאופן מובן, הם יוכלו לתת ביטוי לרעיונות ולדרישות שלכם, באופן יותר יעיל ואולי גם יותר חסכוני עבורכם. מה שכן, חשוב לדעת לקרוא ולהבין את התוכנית, במצבים שבהם תקבלו תכניות מסוג זה לקראת בנייה.
אופני השימוש השונים במבנה, עשויים להשפיע מאוד על הדרישות מהתשתיות השונות שלו, כולל תשתיות החשמל. שינוי באופן השימוש, כולל בעקבות כניסת דיירים חדשים, עשוי לשנות את הדרישות, באופן שיוביל לביצוע שינויים בחשמל. במקרה כזה, תוכנית חשמל לבית תסייע לבצע את השינויים, במהירות ובמדויק. למשל אם ישנו שעון שבת, המקרר עדיין צריך לעבוד בשבת, כך שלא מחברים אליו את כל נקודות החשמל. במקביל, יש היבטים של התכנון החשמלי, שהם לרוב די קבועים במבנה. היכן החדר של ילד מסוים, הוא דבר שניתן לשנות בקלות. אבל מטבח או מקלחת, הם סוגי חדרים שלא משתנים בייעוד. במטבח מקובל שמותקנים שקעי חשמל רבים, כך שמצב זה כנראה יישאר כמו שהוא, לאורך זמן, במסגרת התוכנית ובשטח.
צרו איתנו קשר
צרו קשר
דילוג לתוכן