כתב כמויות חשמל – מה חשוב שתדעו?

כתב כמויות חשמל – מה חשוב שתדעו?
תוכן עניינים

כתב כמויות חשמל הוא פירוט של כמויות הרכיבים הדרושים, עבור ביצוע בפועל של תכנית חשמל מסוימת. זהו חלק מכתבי הכמויות של פרויקט בניה. בניית מבנה חדש, ביצוע שינויים במבנה קיים, שיפוץ, חידוש – כולם דורשים לרוב גם התייחסות למערכות החשמל. לכל הפחות, בדיקת ההשלכות האפשריות מבחינה זו. במידה ואכן דרושים בנייה או שינויים גם במערכת החשמל, יידרש כתב כמויות. זאת, בהנחה שלא מדובר על עבודת חשמלאות נקודתית וקטנה.

 

כתב כמויות חשמל

 

מדוע כתב כמויות חשמל חשוב כל כך?

  • לשם ההיערכות הכספית המדויקת – ככל שעבודת הבנייה או השיפוץ נרחבת יותר, כך העלויות השונות מצטברות. בכדי שלא להגיע למצב של "הלם חשבונית" בהקשר עלויות החשמל והפרויקט בכלל, ההמלצה היא להתבסס על כתבי כמויות מפורטים ומסודרים. עובדים מסודר מההתחלה ומבינים טוב יותר לקראת מה הולכים. כספית ובכלל. זאת, הן ברמה של סדרי גודל, כאשר זקוקים לאומדן עלויות ראשוני והן ברמה המדויקת ביותר, כאשר מסכמים סופית עם חשמלאים.
  • בכדי שתבינו על מה אתם משלמים – במידה ואינכם חשמלאים בעצמכם, ייתכן שתהיינה השלכות של תוכנית חשמל לבית, שלא חשבתם עליהן. כך שכדאי שתהיו מודעים לכך מראש. למשל, השפעת המרחק מארון החשמל על עלויות ההתקנה של נקודות חשמל.
  • למניעת אי הבנות – לא חסרות אי הבנות מול בעלי מקצוע. כלל אחד שתמיד מסייע למנוע אי הבנות ובמקרה הצורך לפתור אותן מהר וברוח טובה, הוא שקיפות. להיות מתואמים מראש. להסביר בפירוט מה רוצים מנותן השרות ובהתאם לכך, לסגור איתו עסקה על בסיס הצעה מפורטת מצידו.
  • בכדי לשקול אפשרויות שונות – כאשר מתלבטים בין אפשרויות שונות ואולי מתייעצים עם יועץ חשמל, סביר שתרצו להבין את ההשלכות הכספיות של כל חלופה. כתב כמויות חשמל יסייע גם בכך.
  • נקודת ייחוס לעתיד – ייתכן שתרצו בהמשך לבצע שינוי בהזמנה. אולי תוספת. אולי תהיו מרוצים מהספק ותזמינו ממנו עבודות נוספות. כתב הכמויות עם המחירים, יספק נקודת מוצא לגבי התמחור בעתיד.

 

עוד כמה תובנות והבהרות חשובות

  • מה זה כולל? – הפריטים בכתב כמויות, תלויים כמובן בסוג השרות שבו מדובר. בעבודות חשמל, כמה דוגמאות בולטות הן לוחות חשמל, נקודות חשמל, נקודות תאורה, גופי תאורה, הארקות, נקודות תקשורת למחשבים וטלוויזיה, כבלים ומוליכים. לא מדובר רק על פירוט הרכיבים להתקנה, אלא גם על שירותים. למשל שירותי בודק חשמל או עבודת חציבה בקיר, להעברת חוטים באופן נסתר ויותר אסתטי.
  • רמת הפירוט – כתב כמויות חשמל נכנס לרמת פירוט סבירה מסוימת. נקודת חשמל היא למשל פריט אחד בפני עצמה ולא מעניין כמה ברגים יש בה. אבל יש הבדל, בין שקע חשמל רגיל, שקע מוגן מים, שקע תלת פאזי ושקע כוח ישיר.
  • כיצד זה מבוצע? – מתחילים מלוח השרטוט. שרטוט לוחות חשמל מפורט, מסייע להכנת כתב כמויות חשמל מדויק. ברמה הטכנית של הרישום, קל מאוד להכין כיום כתב כמויות ולבצע בו שינויים בהמשך. כל מחשב ממוצע כולל גיליון אלקטרוני. כמובן, משרד תכנון חשמל יעבוד עם תוכנות מקצועיות, אשר כוללות אמצעי רישום ייעודיים לכתב כמויות.

במבט על, אלה האלמנטים הבסיסיים שיכיל מסמך כזה וכמה הערות לגביהם:

 

רכיב כתב כמויות חשמל נקודות מפתח לגביהם
סוג פריטרישום סוגי הפריטים, לפי שמם המקובל בתחום החשמל בארץ (למניעת אי הבנות)
כמותפירוט מדויק ככל הניתן של הכמויות מכל סוג פריט
סעיפי משנהבמידה ודרוש, כתב כמויות חשמל יכיל גם פירוט בסעיפי משנה
מחירמחיר כל פריט בכתב הכמויות וסיכום המחיר הכולל

לצפייה במסמך כתב כמויות לדוגמא לחץ כאן.

צרו איתנו קשר
צרו קשר
דילוג לתוכן