שרטוט לוחות חשמל – תכנון לוחות חשמל וחשיבותו

שרטוט לוחות חשמל – תכנון לוחות חשמל וחשיבותו
תוכן עניינים

שרטוט לוחות חשמל מהווה חלק חשוב במיוחד בתוך תיעוד החשמל במבנים. הוא מבוצע כיום באמצעים מתקדמים ומספק תוצר שימושי ביותר, אשר לא מקימים מבנה מודרני בלעדיו. מהן הסיבות לחשיבותו המיוחדת של שרטוט זה? ומה עוד מעניין וחשוב לדעת על כך?

 

לוחות חשמל – תפקיד וחשיבות

לוח חשמל הוא בעל תפקיד קריטי. זהו המקום שאליו מגיע החשמל למבנה וממנו הוא מחולק הלאה, ליעדים (צרכנים) שונים. הלוח מאפשר ניהול מרוכז ונוח של חיבורי החשמל. כך קל יותר לבצע שינויים ואף להתקין מערכות "בית חכם". לרוב, לוח חשמל ממוקם בארון מיוחד ("ארון חשמל") בכניסה למבנה. בבתים משותפים, היה נהוג בעבר למקם אותם בחדר המדרגות, אך נוהג זה הופסק, מסיבות שונות. למרות שלוח החשמל לא בהכרח מורכב מאוד, הוא בכל זאת עשוי לכלול חלקים רבים, מכמה סוגים. כגון מפסק ראשי, "פסי צבירה", מפסקים וממסר פחת ומערכות פיקוד ובקרה. חשמל במבנים מציב סיכוני בטיחות רבים וחמורים, בוודאי בנקודת צומת מרכזית כזו. לכן היבט הבטיחות נלקח בחשבון בדרכים שונות, הן בשלב הראשוני, והן בזמן שרטוט לוחות חשמל שעליו הוחלט לבסוף. לוח חשמל צריך להיות עמיד לעומסים שעבורם המבנה מתוכנן וגם מאובטח עבור מקרים של חריגה מעומסים אלה וכן התחשמלות.

 

שרטוט לפי תקנים ובידי מקצוענים

כמובן, שרטוט לוחות חשמל, הוא עניין למקצוענים בלבד. זאת, בדומה להסתייעות בשירותיי יועץ חשמל. יש תקנים בשביל להקים לוח חשמל וגם שרטוט זה מבוצע לפי כללים ידועים ומוסכמים (כמוגדר בתקן ישראלי 61439). במסגרת זו יש כמובן גמישות, להתאים את הלוח לדרישות בשטח. ברמת המעגלים החשמליים, אפשר למשל להקצות קווי הזנה נפרדים למכשירים שצורכים זרם גבוה במיוחד. ברמה הפיזית, זו יכולה להיות חלוקת הלוח לאזורים נפרדים, עבור טיפול בהיבטים שונים של החשמל במבנה. שרטוט של לוחות חשמל לפי כללים מוסכמים מבטיח עמידה בתקנים, על כל ההשלכות החיוביות שלה. בנוסף, אופן השרטוט הסטנדרטי, מבטיח שיהיה קל לאנשי מקצוע להבין את התכנית וכמו כן, יימנעו אי הבנות מסוכנות. כך שהכתובת האחת והמומלצת בנושאים אלה, היא משרד תכנון חשמל איכותי, מקצועי ומנוסה.

 

חשיבות שרטוט לוח חשמל ביתי ובכלל

לוחות חשמל לתעשייה עשויים להיות מורכבים למדי. אך גם במקרה פשוט של בית פרטי קטן, שרטוט לוח חשמל ביתי בהחלט יידרש. הדבר מספק בין השאר רפרנס חיוני, כולל לעתיד. עבור שרטוט לוחות חשמל אוטוקאד הוא פתרון נפוץ מאוד (AutoCAD Electrical). בכל מקרה, השרטוט מבוצע באופן ממוחשב, באמצעות תוכנה גראפית כזו או אחרת. תודות לכך, מקבלים כמה יתרונות חשובים:

  • מהירות – שרטוט לוח חשמל חד פאזי, שרטוט לוח חשמל תלת פאזי שרטוט בהיקף כזה או אחר – הכל פשוט וזריז יותר, כאשר יש מערכת ייעודית שמסייעת לבצע תכנון חשמל. בניה באמצעות המחשב, תאפשר לשרטט במהירות, לשמור ולאחזר במידת הצורך שרטוטים כאלה גם כן במהירות רבה ואף להעביר קבצי שרטוטים כאלה לגורמים שונים, דרך מדיום זריז כגון דואר אלקטרוני. לפי אתר אוטוקד, הסתייעות בתוכנה שלהם משפרת פרודוקטיביות בתהליך החשמלי בעד 95%. מדובר בתוצאות מחקר שהחברה ערכה. בכל מקרה, ברור שמדובר בסוג כלי עזר שימושי ביותר. התועלת מתבטאת בפועל, למשל ביכולת להשתמש בסמלים חשמליים מוכנים, באוטומציה לפעילויות שונות כגון מספור חוטים בתוך שרטוט לוחות חשמל וכן בסיוע בניהול פרויקטים שונים.
  • גמישות – שרטוט לוחות חשמל בתוכנה ניתנים להגדלה, הקטנה, התמקדות באזור כזה או אחר של השרטוט, הדפסה בגדלים שונים וכדומה. שרטוט ממוחשב של לוחות חשמל, אף מקל על ביצוע שינויים בלוח בהמשך. זהו תהליך הרבה פחות מסורבל משרטוט ידני.
  • המחשה – אחת התועלות החשובות ביותר בפורמט הממוחשב, היא בהמחשה המתקדמת שלו. בין אם זה שרטוט של לוח חשמל "שטוח" או בהצגה תלת ממדית. בנושאים טכניים כאלה קל להתבלבל ולעשות טעויות וההמחשה מסייעת גם לצמצם זאת.
  • קל לשילוב – הפורמט הממוחשב של תכניות לוח חשמל, גם מקל על שילובן בתכניות אחרות שמשרטטים לגבי המבנה.

 

במבט על, ניתן לראות כי שרטוט לוחות חשמל באופן דיגיטלי מספק "יותר תמורת פחות". כיצד? באופן הבא:

יתרוןמה הוא מוסיףמה הוא מצמצם
מהירותשיפור פרודוקטיבית למקצוענים שמבצעים זאתצמצום זמן עבודתם (היקר) ועלויות שרטוט לוחות חשמל ללקוחות
גמישותשיפור היכולת לבצע במהירות שינויים או הדפסות בגדלים שוניםמצמצם עיכובים בתהליך העבודה
המחשהשיפור הבנת התכנון והתיאום לגביו בין גורמים שוניםצמצום טעויות יקרות ומעכבות, במסגרת שרטוט לוחות חשמל ובכלל
קלות שילוב (בשרטוטים אחרים)תרומה ליעילות התכנון, בפרויקט הבנייה כולועוד צמצום של זמן עבודה יקר ועיכובים בפרויקט הלקוח

בקונטקסט הרחב יותר

בדומה לביצוע תוכנית חשמל לבית, שרטוט לוח חשמל משתלב בשרטוט הרחב ביותר עבור מבנים, דבר אשר מתבטא בין השאר בנקודות הבאות:

  • חלק ממגוון סוגי מערכות – חלק משרטוט רחב, אשר נותן מענה גם למערכות התקשורת, התאורה והמנ”מ (מתח נמוך מאוד).
  • למטרות רגילות ומיוחדות – בניה של לוחות חשמל תספק מענה לא רק לאלמנטים קבועים כגון שקעי חשמל, אלא גם למטרות מיוחדות כגון מערכות שמע או מצלמות אבטחה.
  • לסוגי מבנים רבים – השרטוט עשוי להידרש עבור סוגי מבנה רבים, בהם משרדים מסוגים שונים, מבני ציבור גדולים ומורכבים, מבני מגורים, התחדשות עירונית ופרויקטי פינוי בינוי. הוא עשוי להידרש גם עבור תשתיות עירוניות וכן עבור מתקני ייצור אנרגיה שונים.
  • לסיוע בהכנת כתב כמויות – השרטוט מפורט, באופן שמסייע להכין כתבי כמויות מדויקים, גם בהקשר רכיבי לוחות החשמל.

 

שאלות ותשובות בנושא שרטוט לוחות חשמל

מבני עסקים ובמיוחד מבנים לתעשייה, הם "ליגה אחרת" ביחס למבנים ביתיים שגרתיים. היקף צרכני החשמל בהם עשוי להיות גדול בהרבה. כמו כן, בכל זמן נתון, צריכת החשמל בהם תהיה גבוהה יותר באופן משמעותי. שלא לדבר על נקודות שיא בצריכה, שמגיעות מדי פעם ומטילות את העומס המרבי על המערכת. בהתאם לכך, שרטוט לוחות חשמל למטרות אלה עשוי להיות מורכב משמעותית יותר, לעומת שרטוט לוח חשמל ביתי. אחת ההשלכות של מורכבות זו, רואים בנוהג של פיצול התכנון - שרטוט לוח חשמל ראשי, לצד כמה לוחות חשמל משניים. פיצול זה מסייע בכמה אופנים, כולל פישוט ניהול החשמל במבנה.
שרטוט לוחות חשמל מבוצע בשלבים ראשוניים ככל הניתן של פרויקט בנייה. זאת, כחלק מהתכנון הבסיסי של המבנה ומאחר שתכנון החשמל מהווה תשתית חשובה ומרכזית במבנה ובשימוש בו בכלל. עם זאת, מומלץ ומקובל לעשות זאת רק לאחר תכנון השימושים המיועדים לחדרים השונים ותכנון תכולתם מבחינת מכשירי חשמל. כך גם לגבי ביצוע שנויים במבנה, אשר דורשים שינויים בלוח החשמל שלו. זאת, מאחר שאספקת החשמל לאותם חדרים תצטרך לקחת זאת בחשבון, באופן שיתבטא גם בשרטוט לוח החשמל. נזכיר, כי לוח חשמל הוא לא רק ערוץ לכניסת החשמל למבנה כולו, אלא גם מקום שבו אספקת החשמל מתפצלת לאזורים השונים שבו.
לעתים קרובות, נדרש במבנה חדש חיבור תלת פאזי. וודאי בעסקים, אך גם בבתים פרטיים. זאת, על רקע מגמה מתמשכת של התרחבות השימוש במכשירי חשמל וצריכה גוברת. החיבור התלת פאזי לעתים חיוני בכדי לתת לכך מענה, גם כשדרוג של תשתיות חשמל קיימות. הדבר משליך באופנים שונים על התכנון. למשל, מאחר שנדרשים בתוך המבנה שקעי חשמל שונים, עבור שני סוגי החיבורים. השוני מתבטא גם בהבדלים בין שרטוט לוח חשמל חד פאזי לבין שרטוט לוח חשמל תלת פאזי. שרטוט לוחות חשמל חייב לתת לכך ביטוי, מה גם שזהו שינוי מהותי ומשמעותי מאוד בתכנון.
צרו איתנו קשר
צרו קשר
דילוג לתוכן