יועץ חשמל – להבין ולהשקיע בטוב ביותר

יועץ חשמל – להבין ולהשקיע בטוב ביותר
תוכן עניינים

פרויקטי בנייה דורשים עבודה עם מומחים רבים, אשר יועץ חשמל הוא אחד החשובים בהם. ניתן לחשוב שזה עניין טכני שאינו מסובך מדי. רוב החשמל במבנים הוא 220 וולט, ויש לתכנן כיצד להביא אותו לנקודות האופייניות בהן ממוקמים מכשירים חשמליים. זה נשמע אמנם פשוט, אבל לא כך הם פני הדברים. ככל שתבינו יותר מה כוללת עבודתם של יועצי חשמל, כך תתבהר לכם חשיבותם הרבה. לכן, מומלץ להשקיע באיתור יועצים איכותיים במטרה ליהנות מתוצאות בחירתכם לאורך זמן. לפניכם סקירה קצרה שתסייע לכם לעשות זאת.

מה עושה יועץ חשמל?  

תפקידו של יועץ חשמל נפרש על פני תחומים רבים ומגוונים, והוא עוסק בין השאר בפעילויות הבאות:

 • ייעוץ כללי: מתן ייעוץ כללי בנושאי החשמל.
 • תכנון למבנה חדש: כולל המתח שיסופק למטרות שונות ומיקום מדוייק של אלמנטים כגון כתב כמויות ונקודות הכוללות בתוך שרטוט לוחות חשמל.
 • תכנון כמענה לצורך בביצוע שינויים: רלוונטי למבנה קיים בעקבות סיבוכים שונים העולים תוך כדי הקמת מבנה חדש או במהלך ביצוע שינויים בו.
 • סיוע עם האישורים: ליווי בקבלת אישורים מרשויות מקומיות וחברת החשמל עבור פרוייקט בנייה.
 • בדיקת מערכות: בדיקת מצב מערכות חשמל והתאמתן לדרישות העדכניות באותו המבנה.
 • הצעת ותכנון פתרונות: בתגובה לבקשות מיוחדות בתכנון המבנה, לליקויים שמתגלים במערכות החשמל, לתקלות, מגבלות שדורשות שינוי באספקה ועוד.
 • פיקוח: מסייע באמצעות מתן שירותי פיקוח על העבודה בפרויקט הבניה בכל הנוגע לביצוע תוכניות.

היבטים משלימים ונקודות למחשבה

כדאי לקחת בחשבון גם את הנקודות הבאות:

 • איכות התכנון: בשלב זה, סביר שיותר ברור לכם עד כמה חשובה הרמת של יועץ חשמל ואיכות עבודתו. הדבר מתבטא במיוחד בעבודות תכנון, וזאת מאחר שתכנון גרוע יסבך את העניינים בהמשך.
 • תכנון אופטימאלי: מעבר לאילוצי חוק ותקנות, איש מקצוע מנוסה יכיר גם "Best practices" שגובשו עם השנים בארץ ובעולם ויפעל לפיהם. זהו ביטוי לניסיון המקצועי המצטבר בענף כולו, שמבטיח כי יועצים לא "ימציאו את הגלגל מחדש", לא יחזרו על טעויות עבר וכי הם ידעו לבחור באלטרנטיבה הטובה ביותר מבין אלו הקיימות.
 • בטיחות: העמידה בתקנים והתכנון המקצועי מבטיחים צמצום מירבי של סיכונים במערכת החשמל.
 • היבטי צריכה ועלותה: חשמל מהווה כמעט תמיד הוצאה משמעותית, בין אם מדובר בהקשר עסקי, פרטי או אחר. לכן, הבנת הצריכה ועלותה חשובה למדי, וכך גם נושא החסכון באנרגיה. יועץ חשמל יוכל לייעץ גם לגבי היבט זה.

כיצד מומלץ לבחור יועץ חשמל?

מומלץ לשים לב לנקודות הבאות:

 • הסמכה: החוק מחייב שתכנון החשמל במבנים יבוצע ע"י בעל מקצוע מוסמך. כמו כן, על התכנון עצמו לעמוד בתקנים שונים בנושא. מהנדס מוסמך, הרשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים, הוא האדם המתאים ביותר במטרה לספק לכם ייעוץ חשמל.
 • חוות דעת: לא מסובך מדי לגבש רשימת יועצי חשמל המציעים את שירותיהם כמו בניית תוכנית חשמל לבית באזור הפרויקט שלכם, אך כיצד להתמקד ולבחור? איתור חוות דעת על בעלי המקצוע השונים יסייע לכם להעריך את רמתם, אמינותם, המוניטין שלהם וכדומה.
 • אתר היועץ: אתר האינטרנט של היועץ, או של חברת היועצים, יספק מידע בסיסי וחשוב העשוי לכלול מידע על פרויקטים שבוצעו ועל לקוחות בולטים.
 • זריזות ויעילות: עמידה בזמנים היא דבר חשוב לגבי כל איש מקצוע בפרויקט בנייה, שהוא דבר מורכב ממילא. בעל מקצוע שעבודתו והתקשורת איתו מתבצעות בזריזות וביעילות, יתרום לקידום מהיר של הפרויקט כולו. זאת, גם מולכם וגם מבחינת עבודה יחד עם כל שאר הגורמים בפרויקט, כולל האדריכל וקבלן הביצוע.
 • עלות: עלות שירותי יועץ היא באופן טבעי נקודה אותה כדאי לקחת בוודאות בחשבון. חשוב לבחור ביועץ טוב, גם אם מדובר בעלויות גבוהות יותר משציפיתם.
 • ניסיון: הניסיון המעשי חשוב מאוד, במיוחד אם מדובר בניסיון בפרויקטים מסוג הפרויקט הספציפי שלכם.
 • כימיה אישית: מוטב תמיד לבחור אדם איתו אתם מסתדרים היטב ברמה האישית.

האם יועצי חשמל עצמאיים לא עדיפים על משרד גדול ו"מסורבל"? התשובה היא שלא בהכרח ואולי להפך, כפי שממחישה הטבלה הבאה:

היבטיועץ עצמאיחברת ייעוץ
ידע מקצועייועץ חשמל עצמאי עשוי להיות מאוד מקצועיאין תחרות, לניסיון המשולב של אוסף מומחים
מי יטפל בכם?תמיד עובדים עם מי שנמצא בראש העסק. יש שרואים בכך יתרוןלא בהכרח משנה אם יטפל בכם אחד מיועצי החברה, כל עוד הוא מקצועי
התמחות נישתיתיש תחומים, בהם ניתן למצוא יועץ עצמאי שמתמחה ומנוסה בנישה מבוקשת. למשל מומחה למבנים מעץיבט זה פחות משמעותי בהקשר יועץ חשמל למבנים

יועץ חשמל מחיר

כאשר אתם מחפשים יועץ חשמל מחיר נקבע לפי הדרישות והוא תלוי בגודל המבנה, המורכבות שלו מבחינת חוץ ופנים, האם יש תוספות כדוגמת בריכת שחייה ועוד. יועץ חשמל לבית פרטי או לכל סוג אחר של בנייה חייב להיות בעל ניסיון ולהכיר את התקנים, לרבות את חוק החשמל. חשוב להדגיש כי יועץ לבית פרטי ו/או למבנים אחרים עובד בתיאום עם מנהלי פרוייקטים ובעלי מקצוע במטרה לוודא שהביצוע תואם לפרטים ולתוכניות.

עצה לסיום 

מאחר שזהו מאמר על יועץ חשמל לבית פרטי, מתאים לסיים בעצה מעשית: עכשיו כאשר אתם מבינים יותר את היקף אחריות יועצי חשמל ואת חשיבותם עבורכם, כדאי לכם להשקיע את הזמן בבחירת יועץ איכותי באמת. זו תהיה בהחלט השקעה שתחזיר את עצמה. פנו עכשיו אל משרד תכנון חשמל אלטשולר רביד ואנו נסייע לכם בהקדם.

שאלות ותשובות בנושא יועץ חשמל

אנשי מקצוע ותחומים שונים בבנייה, משתלבים לעתים באופן שלא חושבים עליו מראש. חשמל למשל, מתקשר לא רק לצרכנים השונים במבנה. בבחירת יועץ לכך, מדובר על יועץ חשמל ותקשורת - מומחה או חברה, אשר עוסקים גם בתשתיות התקשורת במבנה. התקשורת המודרנית מתבטאת בתשתיות מתוחכמות למדי, אפילו בבתים פרטיים. באופן דומה, כדאי לזכור שהתכנון צריך לקחת בחשבון גם את עיצוב הפנים! לפחות מהיבט מיקום הרהיטים והמכשירים השונים במבנה ומהיבט ייעוד החדרים השונים. הדבר ישפיע בין השאר על תכנון דרישות הצריכה באזורים שונים במבנה ועל מיקום השקעים.
בתים פרטיים עשויים להיות מתוכננים באופן מורכב למדי, גם בהקשר מערכות החשמל. אך אפילו בתכנון שגרתי יחסית, יש משמעות לניסיון וידע של יועץ חשמל לבית פרטי. כך הדבר גם בביצוע שינויים במערכת החשמל של בית קיים. יש בתים ישנים לא מעטים, בהם מערכת זו דורשת שיפורים ושדרוגים שונים. פעמים רבות, בגלל דרישות צריכה שגדלו עם השנים, בעוד תשתית מיושנת ולא עומדת בעומסי השיא. אנשים גם מעוניינים לעתים בחלופות למקורות אנרגיה אחרים - בעיקר גז. בשורה התחתונה, כמו בטיפולי שיניים - מקצועיות היועץ חשובה כאן מאוד. גם אם מדובר בעבודה בסיסית ושגרתית.
בבחירת יועץ חשמל מחיר הייעוץ הוא כמובן נקודה שתבדקו ותיקחו בחשבון. אך נתון משלים שכדאי להוסיף לכך, הוא החזר ההשקעה שתקבלו על הוצאה זו. Return On Investment הוא מונח שימושי מאוד בניהול כספי עסקי, שגם בבנייה פרטית מומלץ להכיר. מעשית, זה אומר פחות או יותר, מתי ועד כמה תחזירו את ההשקעה הכספית בייעוץ (ובראייה רחבה - בבנייה בכלל)? לדוגמה: התנהלות זריזה של יועץ מול הרשויות וגורמים נוספים בפרויקט, תצמצם עיכובים מסרבלים ומייקרים. שיפור הבנה והחלטות לגבי היקפי הצריכה, יתבטא כחסכון כספי בהוצאות אנרגיה לאורך זמן. החל מתאורה חסכונית ועד מערכת "בית חכם" ואפילו ייצור חשמל ממקור סולארי. הניסיון והמקצועיות, יתבטאו בתכנון איכותי, הטוב ביותר למטרותיכם. משמע - צמצום צורך בביצוע שינויים עתידיים במערכת החשמל ועלויותיהם.
צרו איתנו קשר
צרו קשר
דילוג לתוכן