מה בודק חשמל מוסמך יכול לעשות עבורכם?

מה בודק חשמל מוסמך יכול לעשות עבורכם?
תוכן עניינים

האם נתקלתם במונח בודק חשמל או שאתם זקוקים לבדיקה והנושא חדש לכם? את המערכות יש לתכנן, לבנות, אולי גם לשנות בהמשך. עבור כל אלו דרושים אנשי מקצוע מיומנים. אך מה שבכל מקרה חיוני לעשות לגבי המערכות, לפחות מדי פעם, זה לבדוק אותן. כפי שתוכלו לנחש, לא כל אחד מוסמך לעשות זאת, כשם שלא לכל אחד מותר לתכנן ולהתקין מערכות חדשה. אז מה חשוב לדעת לפני שמזמינים בודק? מתי בכלל צריך לעשות את זה ולמה? לפניכם תשובות לשאלות המרכזיות, תובנות חשובות וגם כמה טיפים מעשיים.

חשמלאי בודק או בודק חשמל?

ראשית, הבהרה קטנה: המונח בודק חשמל, בכל הנוגע לאיש מקצוע, הוא למעשה כינוי. המונח הרשמי והמדויק הוא חשמלאי בודק. לכך מתייחס הרישיון שלו (עליו נרחיב בהמשך). יש גם מכשור שעשוי להיות מתואר בתור בודק, אך זהו כבר עניין אחר לגמרי.

מדוע בדיקת חשמל חשובה?

במבט על, בדיקות למערכות החשמל ובמיוחד מערכות חשמל מתח גבוה על ידי בודק חשמל מוסמך, דרושות מסיבות רבות, ביניהן:

 • בטיחות: הדבר חשוב עקב הסיכון המובנה הקיים בתוך מערכות חשמל. אלו בעלות סיכונים שונים לבריאות ואף לחיי האדם, לציוד המחובר למערכת ואף לציוד ומבנים בהם או בקרבתם נמצאות המערכות. ניתן לבדוק אלו באמצעות תוכנית חשמל לבית.
 • הבטחת תפקוד תקין: היבט זה חיוני במיוחד, וזאת לאור החשיבות הרבה של מערכות החשמל בחיי היום יום ובעסקים.
 • מורכבות המערכות: מורכבותן היחסית של מערכות חשמל עלולה להוביל לתקלות פוטנציאליות.
 • בלאי מתמשך: מערכות נוטות להתקלקל בהדרגה. הזמן, בשילוב מצבי הזנחה, מחמירים את המצב. דוגמה לכך עשויה לספק הארקה בבניין ישן אשר חיבוריה התרופפו עם הזמן.

מתי דרושה בדיקה באמצעות בודק חשמל מוסמך?

שירותי בודק חשמל מוסמך לבדיקת תשתיות חשמל מוסמך עשויים להידרש, בין השאר, במקרים הבאים:

 • ביורוקרטיה: בדיקה כזו באמצעות שרטוט לוחות חשמל עשויה להיות תנאי לקבלת אישורים מסוימים כדוגמת אישורי בנייה או רישיון פתיחת עסק.
 • בדיקות תקופתיות: אחת לתקופה מסוימת נדרש בודק חשמל מוסמך לבצע בדיקה למערכות במבנה או למכשירים חשמליים שונים. בנוסף לכך, עסקים ומקומות עבודה רבים מחויבים לבצע בדיקות תקופתיות של מתקני החשמל שלהם וזאת על מנת להמשיך ולעבוד תחת היתר.
 • בתחילת השימוש: גם במעבר לשימוש במבנה חדש או במכשיר חדש (כגון גנרטור), עשויות להידרש בדיקות לפני תחילת השימוש.
 • ביצוע שינויים במבנה: במידה ובוצעו שינויים במבנה שכללו גם שינויים במערכת. שינויים אלו כוללים החלפת לוחות, הוספת מערכת הארקה, הגדלת זרם הכניסה למבנה ועוד. אם בעקבות זאת תידרש ותותקן מערכת חשמל תלת פאזית, קיים צורך לבדוק ולוודא את תקינותה. זאת ועוד, החוק מחייב את הזמנת הבדיקות וזאת על מנת למנוע פגיעה בחיי אדם.
 • תקלות: במקרי תקלות הנחשבות כמורכבות ומקורן אינו ברור ידרש בודק חשמל מוסמך. זה עשוי להיות גם מצב של תקלות חוזרות במכשירים שונים, העשויות להיות מושפעות מליקויים באספקת החשמל למבנה עצמו.
 • בדיקות עבור יצרני מוצרים: מקרה מיוחד הוא לגבי ייצור מוצרים חשמליים. אצל מפעלים שעוסקים בכך נדרשות בדיקות מיוחדות למוצרים לפני שהם יקבלו אישור להגיע לשוק.
 • בדיקות במסגרת תוכנית חשמל לבית – תכנון של תכנית חשמל למבנה מגורים צריכה לכלול התייחסות למעבר של מערכות מתח נמוך, מתח רגיל, כבלי תקשורת ותאורה, מיקום השקעים, מיקום הלוח, הכנה למערכות אבטחה, חשמל חכם, מיזוג אוויר, תוכנית לממ"ד ועוד. על התוכנית להיות תואמת לזו האדריכלית ולהיות מתכוננת על ידי יועץ חשמל או בודק חשמל מוסמך מדופלם על מנת שניתן יהיה לאשר את התוכנית בפני הרשויות טרם הבנייה בפועל. בדיקות נוספות במבני מגורים מתבצעות לאחר הבנייה, רגע לפני שמתקבל היתר האכלוס למבנה. בשלב זה איש המקצוע מוודא כי המערכת אכן יושמה כראוי ועל פי התוכנית.

דרגות הסכמה של בודק חשמל

בתחום זה ניתן למצוא דרגות שונות שמסמיכות את אנשי המקצוע לבצע בדיקות בתחום אחריותם:

 • בודק חשמל סוג 1 – טכנאי בעל ניסיון של חמש שנים לפחות, רשאי לבדוק מערכות ומתקנים עד 3X80 (תלת פאזי)
 • בודק חשמל סוג 2 – הנדסאי  בעל ניסיון של חמש שנים לפחות, רשאי לבדוק מערכות עד 3X250 אמפר.
 • בודק חשמל סוג 3 – מהנדס  בעל ניסיון של שנתיים לפחות, רשאי לבצע בדיקות לכל המתקנים החשמליים ללא הגבלה. מהנדסים עוסקים גם בתכנון מערכות ומתקנים.

מאחר ולא תמיד ברור מהם מאפייני המערכת, דרישות שירותי הכבאות, רישוי העסקים והחוק, חשוב מאוד לפנות אל משרד תכנון חשמל שמציע את מעטפת השירות המלאה בנושא תכנון, יישום, תחזוקה וגם שרטוט לוחות חשמל.

טיפים לבחירת בודק חשמל

להלן עוד מספר שיקולים מעשיים וטיפים אותם כדאי לקחת בחשבון:

 • בדקו איזה סוג בודק דרוש לכם: כפי שראיתם, ישנו אופן סינון מהיר וכללי, והוא בהתאם לאמפר. אם יש ספק, מוטב כמובן לבחור בבודק עם דרגת הסמכה גבוהה יותר, והטוב ביותר הוא כמובן סוג 3. בד"כ, חשמלאי בודק סוג 1 יידרש עבור עבודות קטנות יחסית כדוגמת בדיקת החשמל בבית פרטי ממוצע או בדיקת מכשיר קטן. בקצה השני של קשת האפשרויות, בודק חשמל סוג 3, עשוי לבדוק מערכות במפעלים גדולים במיוחד או של בניינים רבי קומות.
 • מרגישים סיכון גבוה יותר? קחו סוג בודק בכיר יותר: היכן שרמת הסיכון גבוהה במיוחד, מוטב להזמין בדיקת מהנדס. למשל, כאשר מדובר בשילוב מיוחד בין חשמל ומים, כמו בתאורה תת מימית בתוך בריכת נוי הנמצאת חצר.
 • קחו חשמלאי מוסמך: הוא יכול לבדוק ולבצע באופן פרטי או באמצעות תכנון חשמל. באופן כללי, בעקבות בדיקת החשמל ייתכן כי תזדקקו לכך.
 • השתמשו בהמלצות היצרן לגבי ביצוע בדיקות תקופתיות: אם אתם שואלים את עצמכם מתי כדאי לבצע בדיקות תקופתיות יזומות למערכות ומכשירים, אז המלצות היצרן יוכלו להוות נקודת מוצא חשובה. מעבר לכך, שיקולים שונים עשויים להביא לביצוע בדיקות בתדירות גבוהה יותר כדוגמת תנאי הפעלת המערכת, אופן תחזוקתה השוטפת והיסטוריית התקלות שלה.
 • בדקו אפשרות לשינוי בתחזוקה או במערכת עצמה: בעלי מערכות ומוצרים עשויים לרצות לצמצם עלויות שוטפות בנוגע לחשמל באמצעות כך שיבחרו לבצע בדיקות בתדירות המינימלית הנדרשת. זהו שיקול לגיטימי, אך כדאי גם לזכור, כי בדיקות עשויות להוביל להמלצות שינוי בתחזוקה או במערכת עצמה, אשר יחסכו לכם כסף בהמשך.

חשמל הינו מקור אנרגיה רב עוצמה, שבשימוש נכון אמור לשרת אותנו לאורך שנים רבות ללא תקלות. באותה הנשימה, תכנון ו/או יישום לקוי של מערכת החשמל עשויים לגרום לא רק לכשל של המערכת ואי עמידה בדרישות המצופות ממנה, אלא גם לסכנת נפשות אמיתית. לכן כל כך חשוב להזמין שירות של בודק חשמל.

בדיקות חשמל- למה הכוונה?

מערכות חשמל ומתקנים כוללים מגוון רחב של אלמנטים שמוליכים, מפיצים, מייצרים ולעיתים אף צוברים חשמל. אין זה משנה באיזה סוג מערכת מדובר, בדיקות באמצעות בודק חשמל הן דבר שחשוב לבצע כחלק בלתי נפרד ממחזור החיים של המערכת והן מיועדות לבדוק האם התוכנית שלפיה מתוכננת ומיושמת המערכת אכן מתאימה לתוכנית האדריכלית של המתחם, האם ישנן נקודות תורפה של עומסים במערכת, האם מיקום הנקודות והלוח מיטבי, האם קיימת הארקה והגנה מפני לחות ורטיבות, עד כמה גמישה המערכת לשינויים והרחבות עתידיות ועוד.

חשוב להזמין בודק חשמל גם כאשר המערכת סובלת מליקויים שונים, כאשר עולה הצורך להרחיב את המערכת וגם לצרכי ייעוץ תאורה ותקשורת. לעיתים עולה הצורך להזמין בדיקה גם לפני שימוש במתקנים למיניהם (למשל, לפני הפעלת גנרטור) או לפני שחרור של קווי מוצרים בתחום לפי דרישות הרגולציה או הלקוחות.

צרו איתנו קשר
צרו קשר
דילוג לתוכן